Ústí nad Labem
Ústecký masakr, tedy poválečné vraždění německého obyvatelstva v Ústí nad Labem, připomene letos v rámci Roku smíření v litoměřické diecézi vedle pietního aktu u pomníku v Krásném Březně a ekumenické modlitby na železničním mostě také bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie.Do Ústí nad Labem se při té příležitosti vypraví i apoštolský administrátor litoměřické diecéze, arcibiskup Stanislav Přibyl.Před osmdesáti lety, 31. července 1945, explodoval v Ústí nad Labem muniční sklad. Výbuch posloužil jako záminka pro vraždění německých obyvatel města. Revoluční gardy, českoslovenští i sovětští vojáci a další lidé svrhávali německé obyvatele města do Labe, několik jich utopili v požární nádrži na Mírovém náměstí a další ubili před hlavním nádražím. Počet obětí se odhaduje na 80–100 osob, přičemž jmenovitě je 43 mrtvých. Následné vyšetřování bylo uzavřeno „bez důkazů“.Tehdejší události popsala loni při pietním aktu jedna z pamětnic, Brigitta Gottmann. „Bylo to děsivé a nikdo netušil, kam až to může zajít. Moje babička v nářcích prchala z města. Tenkrát nám dětem říkali, že se sem zase vrátíme. Do tohoto krásného údolí Labe se vracím posledních třicet let a jsem vděčná, že to je možné,“ uvedla.Setkání v den výročí masakru – 31. července – se zúčastní jak zástupci rodáků německé národnosti a jejich potomků, tak i představitelé spolků a veřejného života.Program:14.00 setkání u pomníku v Krásném Březně, přesun na železniční most15.00 ekumenická modlitba na mostě, poté setkání na faře18.00 mše svatá v arciděkanském kostele, hlavní celebrant arcibiskup Stanislav Přibyl.