Zveme na setkání u varhan v Podbořanech

Jana Michálková 3.října 2014

Zveme na setkání u varhan v PodbořanechZveme vás na další setkání u vzácných ohrožených varhan v litoměřické diecézi. Letos již poslední. Uskuteční se tuto sobotu 4. října 2014 v Podbořanech (okr. Louny), kde diecézní organolog Radek Rejšek představí v rámci projektu „Za varhanami kostelů litoměřické diecéze“ varhany kostela sv. Petra a Pavla. Začátek akce je plánován na 14. hodinu.

 

„Varhany farního kostela sv. Petra a Pavla v Podbořanech představují na našem území naprosto ojedinělou práci saských varhanářů T. a Ch. Dresselových (1750). Pro nás neobvyklé řešení prospektu již na pohled prozrazuje saský původ a jisté podobnosti s nástroji žitavského J. G. Tamitia nejsou náhodné. I přes řadu pozdějších nestylových zásahů mají tyto varhany velmi pěkný zvuk a patří mezi jedinečné varhanářské památky v naší diecézi. Žádoucí by bylo pietní restaurování nástroje s odstraněním pozdějších změn a jeho navrácení do původního stavu, uvádí diecézní organolog Mgr. Radek Rejšek.

Dlouhodobý projekt „Za varhanami litoměřické diecéze, jehož smyslem je představit širší veřejnosti památné varhany v našich kostelech, které jsou z nějakého důvodu ohrožené, probíhá druhým rokem. V letošním roce se setkání konala na dosud pěti místech: v Jezvé, Benešově nad Ploučnicí, Tatobitech, Chabařovicích a Bezně. U veřejnosti se setkala s velkým zájmem. Letošní ročník bude zakončen prezentací varhan v Podbořanech. Ta začíná ve 14.00 hodin.

Jednotlivé akce se uskutečňují přímo na kůrech kostelů u varhan a jejich součástí je prohlídka nástrojů, předvedení jejich zvukových možností, prohlídka vnitřku, popularizační přednáška o jejich historii, nastínění řešení konkrétních problémů, malý koncert (v případě, že varhany jsou v hratelném stavu) a diskuse. Prvořadým smyslem tohoto projektu je seznámit veřejnost s problematikou a možnostmi získání finančních prostředků na zachování našich památných varhan a jejich záchrany, stejně tak je ale jeho posláním návštěvníky jednotlivých akcí potěšit povznášejícím a ušlechtilým zvukem nástroje, jemuž se říká „královský.

Rovněž v Podbořanech budou mít návštěvníci možnost finančně přispět na opravu ohrožených varhan v litoměřické diecézi, a to zakoupením pexesa „Varhany litoměřické diecéze (50 Kč), CD „Varhany litoměřické diecéze (doporučená cena 240 Kč) a publikace Jana Tomíčka „Varhanáři Predigerové, která vyšla u příležitosti 200. narození nejvýznamnějšího představitele této varhanářské rodiny Josefa a 160. výročí úmrtí jeho otce Ignáce (doporučená cena 250 Kč).

V příštím roce bude projekt pokračovat na dalších místech litoměřické diecéze.

 

Varhany_Bezno.JPG

Setkání u varhan kostela v Bezně u Mladé Boleslavi v sobotu 27. září 2014.

 

Varhany

Setkání u varhan kostela v Tatobitech na Semilsku v neděli 22. června 2014.