Výsledky zatím naznačují, že Noc kostelů v litoměřické diecézi byla velmi úspěšná

Jana Michálková, Kristýna Solničková 28.května 2011

Výsledky zatím naznačují, že Noc kostelů v litoměřické diecézi byla velmi úspěšnáVčerejší Noc kostelů v litoměřické diecézi byla velmi úspěšná. Podle prvních informací navštívilo 132 otevřených církevních objektů 16 tisíc zájemců. Číslo však není konečné a bude se dále upřesňovat. Počty návštěvnických vstupů, tak jak byly nahlášeny do soboty, osmé hodiny ranní, zatím chybějí u jedné třetiny objektů.

V pátek 27. května 2011 se na území litoměřické diecéze již podruhé uskutečnila akce Noc kostelů. Během ní byly od večerních až do pozdních nočních hodin pro veřejnost zdarma otevřeny některé církevní objekty. V nich organizátoři pro návštěvníky připravili zajímavé kulturně-vzdělávací a duchovní programy, které měly představit křesťanství, církev a víru srozumitelnou formou a upozornit na kulturní hodnotu kostelů coby důležité součásti společenského života obce či města.

„Pořadatelé hodnotí akci velmi kladně, často byli překvapeni vysokou návštěvností - například v Dubí to bylo pět set návštěvnických vstupů, v Dlouhém Mostě či kostele sv. Antonína Velikého v Liberci program o hodinu protahovali pro velký zájem lidí a v Jeníkově překvapil a potěšil zájem o dění kolem oprav kostela, zmínila alespoň některé prvotní postřehy jednotlivých pořadatelů hlavní koordinátorka akce Noc kostelů 2011 v litoměřické diecézi Kristýna Solničková.

Návštěvníci Noci kostelů v Litoměřicích kladně hodnotili možnost získat certifikát poutníka prostřednictvím poutnických pasů, kterými byli odkazováni na sedm otevřených kostelů a kaplí ve městě a další v blízkých Lovosicích, Doksanech, Bohušovicích nad Ohří a Lounkách. Pořadatelé jen ve městě Litoměřice napočítali 1193 návštěvníků (nezaznamenávali však návštěvnické vstupy do kostelů a kaplí jako jinde v diecézi, nýbrž faktický počet návštěvníků), z nichž si (v tuto chvíli odhadem) zhruba třetina odnášela domů certifikát poutníka za nejméně sedm navštívených objektů. Další tři stovky lidí přilákal především program pro děti, který spolu s prohlídkou kaple v Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích nabídli jeho zaměstnanci.

V církevních objektech v Mladé Boleslavi pořadatelé zaznamenali na 3100 návštěvnických vstupů (číslo není konečné), v Teplicích 2200. Baziliku sv. Zdislavy a sv. Vavřince v Jablonném navštívilo 500 lidí. Další informace postupně upřesníme.

 

V litoměřické diecézi se k letošní akci Noc kostelů přihlásil oproti loňsku dvojnásobný počet kostelů, kaplí a modliteben. Spolu s Římskokatolickou církví se do ní zapojily i církve, které jsou členy Ekumenické rady církví (v litoměřické diecézi letos Českobratrská církev evangelická, Církev československá husitská, Církev bratrská, Jednota bratrská, Starokatolická církev a Pravoslavná církev).

 

Noc kostelů („Lange Nacht der Kirchen) se poprvé konala v roce 2005 ve Vídni a namísto očekávaných 60 až 80 se do ní zapojilo 200 kostelů a modliteben. Akce se postupně rozšiřovala do dalších rakouských regionů a v roce 2008 se zapojili zájemci z celého Rakouska. V roce 2009 Noc kostelů „překročila hranice a ve spolupráci s rakouským týmem se poprvé konala v plzeňské a brněnské diecézi.

Do Noci kostelů 2009 se v České republice zapojilo celkem 35 kostelů a modliteben v Plzni, Čisté u Rakovníka, Bělé nad Radbuzou, Bošíně, Brně, Adamově, Letonicích, Mikulově, Velkých Pavlovicích a Třebíči. Během večera v nich bylo zaznamenáno na sto tisíc návštěvnických vstupů.

V roce 2010 se v České republice do akce zapojilo celkem 418 kostelů a modliteben, ve kterých bylo zaznamenáno 252 tisíc návštěvnických vstupů. V litoměřické diecézi to bylo 65 církevních objektů a na 11 tisíc návštěvnických vstupů. (Diecéze litoměřická se rozkládá na území pěti krajů České republiky - na území celého Ústeckého a Libereckého kraje, částečně zasahuje do Královéhradeckého a Středočeského kraje a okrajově do Karlovarského kraje).