Veni sancte v Teologickém konviktu v Olomouci

Hana Klára Němečková 6.září 2012

Veni sancte v Teologickém konviktu v OlomouciV pátek 7. září 2012 slavnostní mší svatou Veni sancte zahájí noví kandidáti na kněžství svůj formační rok v Teologickém konviktu v Olomouci. Slavnosti se zúčastní litoměřický biskup Jan Baxant.

 

Noví studenti Teologického konviktu začali svoji formaci již v pondělí 3. září. Nastoupilo jich letos 23: dva z diecéze královéhradecké, jeden z českobudějovické, tři z pražské, tři z brněnské, čtyři z olomoucké, devět z ostravsko-opavské a jeden z litoměřické, Ing. Václav Novák z Mladé Boleslavi.

Slavnostní mše svaté Veni sancte (Přijď, Duchu svatý) v konviktní kapli sv. Jana Sarkandera v pátek 7. září od 10.30 hodin se zúčastní šest biskupů, mezi nimi i Mons. Jan Baxant.

 

Z webových stránek konviktu:

Teologický konvikt (TK) je zařízením České biskupské konference.

TK je společenstvím mladých mužů, kteří ve svém srdci zaslechli Boží volání ke kněžství a rozhodli se svůj úmysl dále rozlišit a prohloubit. Připravují se zde studenti ze všech diecézí České republiky po dobu jednoho školního roku k přijetí do kněžského semináře a ke studiu na teologické fakultě. Těžiště přípravy tak spočívá v lidské, intelektuální a duchovní formaci.

Arcidiecéze Olomouc, diecéze Brno a Ostrava-Opava připravují své kandidáty pro vstup do kněžského semináře v Olomouci. Arcidiecéze Praha, diecéze České Budějovice, Hradec Králové, Litoměřice a Plzeň připravují v konviktu své studenty pro vstup do kněžského semináře v Praze.

Slovo „konvikt vzniklo z latinského „convivere, což znamená žít ve společenství, žít spolu. Soužití je jedním ze základních stavebních kamenů lidské formace. Název „teologický vznikl z řeckých slov „Theos - Bůh a „logos - slovo. V zahraničí je Teologický konvikt označován jako propedeutický (přípravný) kurz.