Průběh pomoci Diecézní charity Litoměřice

Jana Michálková 4.června 2013

Průběh pomoci Diecézní charity LitoměřicePomoc Charity v litoměřické diecézi se v současné době soustředí především na ubytování evakuovaných obyvatel. Následnou pomoc již plánuje.

 

V současné době je pomoc Diecézní charity (DCH) Litoměřice soustředěna na zajištění potřeb evakuovaných obyvatel. Evakuační centra jsou v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích, v Domově na Dómském pahorku v Litoměřicích a v azylovém domě v Ústí nad Labem. Celkem se jedná o 200 míst, z toho je zatím využito 140.

V Diecézním domě kardinála Trochty je v současné době evakuováno devět lidí, očekává se příchod dalších 36 lidí (kapacita je celkem 100 míst). V Domově na Dómském pahorku je zatím obsazeno 55 míst, pět míst je stále k dispozici. Kapacita 40 míst v azylovém domě v Ústí nad Labem je naplněna. Jeden dvoulůžkový pokoj nabízí také Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích.

V rámci následné pomoci má DCH Litoměřice k dispozici 120 vysoušečů, jednu elektrocentrálu, dva vysokotlaké čističe. Další prostředky budou dle potřeby dodány z ostatních diecézí a arcidiecézí a následně budou zapůjčeny zatopeným domácnostem prostřednictvím starostů jednotlivých obcí.

V kostele sv. Ludmily na Kapucínském náměstí v Litoměřicích byl zřízen prozatímní humanitární sklad. V něm jsou pouze shromažďovány prostředky, které budou následně rozváženy do terénu. Lidé mohou darovat čisticí prostředky, nářadí, hygienické potřeby, ručníky, pracovní oděvy, oblečení, spacáky, lehátka a deky pro evakuované obyvatele.

Provozní doba skladu: po-pá, 8.00 - 16.00 hodin

Kontaktní osoba: Adéla Trochtová, tel.: 603 175 785

Diecézní charita plánuje využít odborné dobrovolné pracovní síly, zaměřené zejména na elektrotechniku, zednické práce apod. Svou pomoc nabídli již stavební technici z Biskupství litoměřického. V současné době Charita zapojí pouze vnitřní zdroje dobrovolníků, registrované Dobrovolnickým centrem Diecézní charity Litoměřice. „Soustředíme se především na pomoc materiální a následně přímou finanční podporu konkrétních domácností, vysvětluje Roman Striženec, koordinátor pomoci za litoměřickou diecézi. Rozsah přímé finanční pomoci bude záviset na výši povodňového sbírkového konta. Ve spolupráci se starosty postižených obcí budou finanční prostředky rozdělovány konkrétním domácnostem.

Pomoc nabídli také kněží z Liberecka - R.D. Radek Jurnečka a R.D. Pavel Andrš, kteří přislíbili v případě potřeby skupinu vlastních dobrovolníků.