Předseda ČBK k debatě o majetkovém narovnání

Zuzana Burdová, tiskové středisko ČBK 13.července 2012

Předseda ČBK k debatě o majetkovém narovnáníPředseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka vydává prohlášení k parlamentní debatě o částečném majetkovém narovnání s církvemi. Jeho znění naleznete níže.

 

V parlamentních debatách souvisejících s projednávaným třetím čtením zákona o částečném odškodnění církví a náboženských společností se vytratil pravý důvod tohoto narovnání. Ve skutečnosti jde o nový model sebefinancování církví, a tím by mělo dojít i k odbřemenění pravidelných nákladů ve státním rozpočtu. V zásadě tedy nejde o žádné „obdarování církví, ale o vytváření takové situace, kdy pomocí částečného odškodnění za zcizený majetek bude umožněna naprostá finanční nezávislost.

Na tomto modelu se se státem dohodly všechny oficiálně uznané křesťanské církve a náboženské společnosti, včetně federace židovských náboženských obcí. Vzhledem k tomu, že některé menší církve žádný majetek v roce 1948 nevlastnily, nynější dohoda jim ze strany katolické církve dává možnost, aby z vyplácené částky tvořící cca 20 % mohly financovat svůj provoz. Katolická církev chápe tuto dohodu jako určitou formu smíření a odškodnění za konfesní zápasy a nespravedlnosti, k nimž došlo v historii. Podstatné je i to, že jde o proces postupný, kdy během 14 let dojde k ukončení plateb ze státního rozpočtu. V žádném případě tím nemůže být ohroženo vyplácení mandatorních výdajů státu, jako jsou např. důchody.

Katolická církev by tedy uvítala, kdyby se celá debata odehrávala ve věcnějším tónu. Předpokládá totiž, že i oponenti tohoto zákona ctí svobodu vyznání a náboženství, že respektují ustanovení Ústavního soudu ČR a další mezinárodní závazky.

 

Prohlášení předsedů ČBK, ERC a FŽO.