On-line rozhovor s kardinálem Vlkem

Jana Michálková 16.března 2010

Na otázky návštěvníků stránek Tiskového střediska České biskupské konference bude v úterý 16. března 2010 od 16.00 do 17.00 hodin odpovídat kardinál Miloslav Vlk, emeritní arcibiskup pražský. Hovořit bude o svém téměř dvacetiletém působení v čele pražské arcidiecéze. Rozhovor najdete na adrese cirkev.cz/rozhovor.

Zájemci mohou otázky pokládat v průběhu rozhovoru. Při vyplňování formuláře s dotazem uveďte prosím své jméno a e-mail, na který vám přijde potvrzení dotazu. Délka dotazu je omezena počtem 700 znaků prostého textu, do kterého nelze vkládat obrázky či odkazy. Nezapomeňte také opsat čtyřznakový bezpečnostní kód, který slouží jako ochrana proti zneužívání formulářů a bez kterého váš dotaz nebude odeslán.

Redakce Tiskového střediska České biskupské konference všechny dotazy pročítá a jakýkoliv nevhodný, urážející, útočný či vulgární obsah bude odstraněn; tazatel o tomto nemusí být informován. Stejně tak budou odmítnuty všechny dotazy nesouvisející s tématem on-line rozhovoru; v tomto případě tazatel obdrží e-mail s informací, že se dotaz týká jiného tématu, aby svou otázku mohl případně položit vhodněji.

V případě, že bude dotazů více, než kolik host stačí zodpovědět on-line, budou zveřejněny dodatečně. Během rozhovoru se stránka s výpisem zodpovězených dotazů sama obnoví každých 30 vteřin.

Redakce si vyhrazuje právo rozhovor zrušit, posunout či prodloužit. Kontaktní údaje hostů neposkytujeme ani kontakt nezprostředkováváme.

 

Miloslav Vlk (*1932, Líšnice) vystudoval v r. 1960 obor archivnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a pracoval poté jako archivář v Okresním archívu v Třeboni, v Jindřichově Hradci a dále v Okresním a Městském archívu v Českých Budějovicích, kde se později stal ředitelem.

V r. 1964 odešel studovat na Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu do Litoměřic. Na kněze byl vysvěcen 23.6.1968 v Českých Budějovicích. Vzápětí jej tehdejší českobudějovický biskup Josef Hlouch jmenoval svým sekretářem. Jeho vliv a pastorační působení však vadilo tehdejším politickým autoritám, proto byl přeložen nejdříve do malých farností na Šumavě - Lažiště a Záblatí (r. 1971). Od r. 1972 působil sedm let v Rožmitále pod Třemšínem. Zde mu byl v r. 1978 odňat tzv. státní souhlas k veřejnému výkonu kněžské služby.

V následujících deseti letech žil v Praze, jako kněz tajně pracoval v malých skupinách věřících a přitom vykonával civilní zaměstnání umývače oken a později archiváře ve Státní bance československé. 1.1.1989 mu byl vrácen státní souhlas a stal se farářem na Klatovsku - v Žihobcích a Bukovníku, později v Čachrově, Javorné, Železné Rudě, Běšinách a Stráži na Šumavě.

Roku 1990 byl jmenován českobudějovickým biskupem, v březnu 1991 pražským arcibiskupem a českým primasem, nástupcem kardinála Františka Tomáška. Od r. 1991 byl předsedou biskupské konference ČSFR, později, až do r. 2000, České biskupské konference. V roce 1994 jej papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem.

Papež Benedikt XVI. přijal dne 13.2.2010 rezignaci kardinála Vlka na úřad pražského arcibiskupa.