Výstavu o zničených kostelech uvidí veřejnost v Litoměřicích

Mgr. Martin Barus, archivář Biskupství litoměřického 13.června 2012

Výstavu o zničených kostelech uvidí veřejnost v LitoměřicíchVe středu 20. června 2012 od 16 hodin se v bývalém kapucínském kostele sv. Ludmily v Litoměřicích uskuteční slavnostní vernisáž výstavy „Zničené kostely severních Čech 1945–1989“.

 

Zmíněná výstava, připomínající návštěvníkům rozsáhlé demolice církevních objektů v severočeském regionu v období komunismu, byla poprvé veřejnosti představena 8. prosince loňského roku v prostorách Národní knihovny České republiky v Praze. Protože celý projekt byl koncipován jako putovní, bylo poté možné výstavu zhlédnout v Chomutově a díky česko-německým textům na informačních panelech i ve Fuldě. Zároveň si Národní památkový ústav, který je spolupořadatelem této výstavy, vytvořil svou vlastní „kopii, která putuje po jeho objektech - k vidění již byla např. v Ústí nad Labem, Mostě či Nebílovech, aktuálně v západočeských Plasích a do konce turistické sezony ještě v Benešově nad Ploučnicí, Duchcově či Jezeří.

Jednou z logických zastávek této putovní výstavy jsou i Litoměřice - tedy region, odkud vznikla iniciativa k celému projektu, a zároveň i sídlo Biskupství litoměřického, jehož se výstava samozřejmě bezprostředně dotýká a jenž je zároveň i jejím spoluautorem. Jako výstavní prostor bude využit bývalý kapucínský kostel sv. Ludmily (v Dlouhé ulici), který může sám částečně sloužit jako hlavní exponát, neboť v období minulého režimu byl užíván mj. jako skladiště a dodnes není plně zrekonstruován. Stálé výstavní panely zde budou doplněny i obrazy z kostela sv. Prokopa v Touchořinách (okr. Litoměřice), který byl v 80. letech 20. století rovněž zbourán.

Slavnostní vernisáž se uskuteční ve středu 20. června 2012 od 16 hodin. Zúčastní se jí mj. místostarosta města Litoměřice Mgr. Karel Krejza a děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D. Výstava bude veřejnosti přístupná denně od 9 do 17 hodin až do 28. července 2012.

Cílem výstavy je připomenout široké veřejnosti demolice kostelů v severních Čechách pomocí jakési sondy po „typických případech demolic - jedná se zejména o souvislosti s tzv. zakázanými prostory (vojenský výcvikový prostor Ralsko, hraniční pásmo), masivní povrchovou těžbou hnědého uhlí, stavbou vodních přehrad Nechranice a Přísečnice či téměř plošnou demolicí kostelů v okolí Verneřic na Děčínsku. Výstava je tvořena informačními panely v česko-německé jazykové mutaci s bohatým obrazovým doprovodem. K výstavě, která je výsledkem společného projektu občanských sdružení, univerzitních, památkových a muzejních pracovišť i Biskupství litoměřického, byl rovněž vydán i katalog, který si můžete zakoupit na výstavě či na recepci litoměřické biskupské kurie (Dómské náměstí).

 

Plakát Zničené kostely severních Čech 1945–1989, Litoměřice.jpg