Barokní rukopisy z kláštera v Oseku
Na teplickém zámku dnes autor a Regionální muzeum v Teplicích představili publikaci s názvem MANUSCRIPTA OSSECENSIA s podtitulem Barokní rukopisy z bývalého cisterciáckého kláštera v Oseku.
Požehnal jí litoměřický biskup Stanislav Přibyl. Kniha představuje kontext a soupis cenné knihovny. Jejím autorem je Jiří Wolf.
Biskup poděkoval autorovi. "Nepotkáváme se poprvé. Viděli jsme se v Oseku, ale to jste nebyl takhle čistý, ale celý uprášený ze zevrubného průzkumu knihovny," podotkl biskup a práci Jiřího Wolfa ocenil.
Publikace seznamuje s rukopisným bohatstvím 17. a 18. století spjatým s oseckými a částečně i jinými cisterciáky, které je uloženo na původním místě v oseckém klášteře a spravují jej pracovníci teplického muzea.
V knize je představeno 253 zde uložených rukopisů, které jsou zdokumentovány v bohaté obrazové příloze s detaily iluminací, iniciál a dalších zdobných prvků.
Regionální muzeum v Teplicích knihu vydalo na sklonku roku 2024 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR k letošnímu třístému výročí vzniku současné klášterní knihovny v Oseku.