Kaple v diecézním domě má novou podobu
Kaple v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích prošla rekonstrukcí. Nyní má nový, moderní vzhled.
Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích zásadně změnila svoji podobu. V průběhu letošního roku prošla kompletní rekonstrukcí, která z ní vytvořila variabilní minimalistický prostor. Z původní kaple tu zůstal pouze nástěnný krucifix, u něhož se desítky let modlili bohoslovci. Začátkem minulého týdne ji při kněžském dni požehnal biskup Jan Baxant.
Historie objektu je pohnutá a odráží dějiny zdejšího biskupství. V domě z roku 1858 původně sídlil Institut pro hluchoněmé. Po druhé světové válce tu byl kněžský seminář litoměřické diecéze a po jeho zrušení budovu využívala československá armáda. V 50. letech 20. století se sem nastěhoval pražský kněžský seminář a Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta. Po návratu kněžského semináře do Prahy v roce 1990 sloužil dům jako teologický konvikt. Pod názvem Diecézní dům kardinála Trochty funguje od roku 2002 jako středisko pastoračních aktivit. Před pěti lety se začaly jeho volné kapacity využívat k ubytování.
„Od padesátých let minulého století, kdy ji jako kapli pro bohoslovce požehnal Štěpán kardinál Trochta, prošla několika úpravami. Důvodem byla jednak liturgická reforma po druhém vatikánském koncilu, jednak to, že se zvýšil počet bohoslovců v sedmdesátých a osmdesátých letech oproti předešlým dvěma dekádám, přiblížil P. Martin Davídek, biskupský vikář pro pastoraci. Prostor kaple se tak postupně několikrát zvětšil, v současné době ale byla jeho kapacita naddimenzovaná.
Architekt Richard Cibík přizpůsobil svůj návrh novému využití objektu a jeho provozu. Díky půlkruhovému závěru v presbytáři teď kaple připomíná tradiční loď kostela. Její prostor byl po rekonstrukci rozdělen. V zadní části vznikla víceúčelová místnost, která je od kaple oddělena posuvnou protihlukovou stěnou a bude sloužit k přednáškám, v případě potřeby lze o tuto část prostor kaple zvětšit.
Foto: R.D. Martin Davídek