Do katedrály sv. Štěpána byly umístěny unikátní renesanční varhany
Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích je bohatší o unikátní chórové varhany. Nejstarší nástroj na území litoměřické diecéze sem byl převezen z kostela v Kruhu u Doks a následně restaurován. Umístěn byl na boční empoře chrámu, v místě, kde dříve stávaly varhany, původně z Liberecka.
Ve čtvrtek 18. listopadu 2010 se v 11.30 hodin uskuteční v katedrále kolaudace těchto unikátních renesančních varhan za účasti generálního vikáře litoměřické diecéze P. Stanislava Přibyla CSsR, náměstků ministra kultury České republiky, diecézního organologa Pavla Šmolíka, varhanáře Vladimíra Šlajcha (který tento nástroj opravoval) a významného českého varhaníka Jaroslava Tůmy. Následovat bude krátký varhanní koncert.
Z historie:
Tyto varhany jsou jedny z nejstarších českých varhan, původně postavené neznámo kde. Datum 1627 vyryté na skříni patrně kalkantem poukazuje na dobu jejich vzniku, mohou však být i starší. Traduje se jejich původ z hradní kaple na Bezdězu, některé prameny hovoří též o farním kostele v Doksech. Jejich posledním umístěním byl kostel v Kruhu. Původní podoba renesančního nástroje byla zcela změněna již v 18. století. Kostel v Kruhu stihl s nástupem komunismu stejný osud jako u většiny ostatních v Sudetech, zařízení kostela i varhany byly zcela zdemolovány.
Roku 1992 bylo péčí sdružení Ackermann-Gemeinde a P. Angela Waldsteina zahájeno kompletní restaurování nástroje, rekonstrukce původního stavu z roku 1627. Z původního píšťalového fondu se zachovalo pouze pět prospektových píšťal a několik píšťal uvnitř stroje, umožňujících spolu s dochovanými stoličkami relativně přesnou rekonstrukci původní disposice a mensur. Rekonstruován byl též kuriozní původní pedálový stroj na společné vzdušnici s HW.
Rejstříky:
- HW: Copl major, Principal, Spitzflett, Quinta major, Nassat, Octava, Quinta minor, Mixtur 3 fach, Regal
- Ped: Bauernflett 2´, Sedecima 1´
Nahrávky:
- CD - Jaroslav Tůma, ČR 3 Vltava